Menu Zamknij

Jak często należy badać wodę ze studni głębinowej?

Badanie wody ze studni głębinowej – jak często, gdzie i w jakiej cenie?

Studnia głębinowa to alternatywa dla wody wodociągowej w przypadku wielu domów jednorodzinnych. Własne ujęcie wody występuje też jako dobre rozwiązanie w przemyśle spożywczym. Niezależnie jednak od tego na jakim terenie znajduje się studnia, konieczne jest cykliczne poddanie weryfikacji jakości wody, która czerpana jest ze studni głębinowej.

Po co wykonuje się badanie wody ze studni głębinowej?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożywania przez ludzi nakłada na nią pewne wymagania jakościowe. Dotyczą one zarówno wody wodociągowej, jak i tej pozyskiwanej z własnej studni. W tym pierwszym przypadku to na wodociągach spoczywa odpowiedzialność za to, by jakość wody była na najwyższym poziomie. W przypadku czerpania wody ze studni, to my sami musimy stać na straży tego, aby spożywana przez nas woda nie zaszkodziła nam – nie zawierała szkodliwych dla zdrowia czy życia bakterii, a liczba mikroorganizmów w niej zawartych nie przekraczała dopuszczalnych norm.

badacze badający wodę

Brak badania wody – czym grozi?

Najpoważniejsze konsekwencje to oczywiście te, które odczujemy na własnym zdrowiu. Analiza wody pozwala na określenie jaka jest liczba bakterii znajdujących się w wodzie i jakiego rodzaju są to bakterie. Przykładowo, jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii Escherichia powszechnie znajdują się właśnie w glebie i wodzie, a więc szanse, że obecne będą w wodzie pobieranej ze studni głębinowej są duże. Trafiają tam wraz z wydzielinami i kałem zwierząt. Gdy liczba Escherichia w wodzie jest spora, może to wskazywać na bardzo wysokie ryzyko zagnieżdżenia się bakterii w błonach śluzowych czy układzie oddechowym, zainfekować może też układ pokarmowy – konsekwencją mogą być dolegliwości brzuszne lub cięższe stany zapalne – zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsa, która może zakończyć się tragicznie.

Co ile robi się badanie wody ze studni?

Jak często badać wodę? Jeśli posiadamy własne ujęcie, to badanie zanieczyszczenia wody powinno przeprowadzać się przynajmniej raz w roku. Czynności pozwalające określić jej stan bakteriologiczny to nie wszystko. Oprócz tego, że przeprowadzamy badanie mikrobiologiczne, potrzebne byłoby też przeprowadzenie badań fizykochemicznych. Ten zakres badań bowiem unaocznić może problem jej zażelazienia albo obecność manganu. Pierwiastki te powodować mogą mętność wody i lekko brązowy kolor. Pojawić się może też nieprzyjemny zapach – specjaliści wymieniają między innymi charakterystyczny zapach siarkowodoru albo amoniaku. Jeśli więc zaobserwujemy tego typu właściwości wody pobranej ze studni, zawsze warto przeprowadzić jej badanie. Obecność pierwiastków takich jak żelazo czy mangan może prowadzić do pojawienia się nalotu, który zacznie kumulować się w rurach oraz na armaturze, może też negatywnie wpłynąć na sprzęty, które używamy do celów sanitarnych.

woda ze studni głębinowej

Gdzie zrobić badanie wody?

Przeprowadzenie badania zlecić można:

1. Stacji sanitarno-epidemiologicznej, czyli sanepidowi

2. Specjalnemu laboratorium

3. Firmie uzdatniającej wodę

Każde z tych rozwiązań jest odpowiednie, jednak gdy badać wodę będzie firma, która zajmuje się również uzdatnianiem wody, plusem jest to, że w przypadku, gdy stan wody będzie wymagał jej poprawy, od razu otrzymamy propozycje rozwiązania problemu. Firma uzdatniająca wodę może też w specjalistyczny sposób pobrać próbki do badania – samodzielne pobranie wody nierzadko nastręcza trudności, ponieważ proces ten obarczony jest wieloma wytycznymi. Specjaliści pobiorą wodę profesjonalnie i ekspresowo.

Ile kosztuje wykonanie badania wody?

Na cenę badania wody wpływa to, gdzie zostanie ono wykonane (każda placówka posiadać może własne cenniki) oraz zakres badania. Możemy przeprowadzić pełne badanie, może interesować nas jedynie kwestia drobnoustrojów itd. Ceny mogą też różnić się w zależności od regionu kraju. Szacuje się, że przedział cenowy to od 200 zł do nawet 500 zł. Pamiętajmy jednak, że niższa cena idzie zazwyczaj w parze z mniejszą liczbą uwzględnionych parametrów, a jeśli zależy nam na tym, by spożywana woda była dla nas bezpieczna, warto wiedzieć jakie kroki przedsięwziąć, aby to osiągnąć – a uzdatnić wodę możemy tylko wtedy, gdy wiemy, co właściwie się w niej znajduje.

Czerpania wody ze studni nie powinno traktować się po macoszemu pod względem badania zawartości pobranej wody. Coroczne badanie warto uczynić swego rodzaju nawykiem. Dzięki temu nie przeoczymy żadnego zagrożenia – zarówno zdrowotnego, jak i zagrożenia dla naszej instalacji wodnej.