Menu Zamknij

Co daje napowietrzanie wody? Jak przebiega?

Napowietrzanie wody – jak przebiega i co daje?

Wśród procesów oczyszczających, jakimi jest uzdatnianie wody, zarówno tej wykorzystywanej w przemyśle, jak i wykorzystywanej w gospodarstwach domowych, stosuje się między innymi procesy napowietrzania wody. Na czym polega filtracja tego typu? Kiedy się sprawdza i jakie są korzyści z jej stosowania?

Na czym polega napowietrzanie wody?

Napowietrzanie wody jest jednym z pierwszych kroków, które prowadzą do tego, że woda staje się zdatna do spożycia czy zdatna do użytkowania – w warunkach domowych, do celów sanitarnych, przemysłowych lub po prostu oczyszczona do dalszego jej przetwarzania. Napowietrzanie polega na nasyceniu wody tlenem (czasami również ozonem), co przygotowuje wodę do poddawania jej dalszym czynnościom filtracyjnym. Daje też bardzo dobre rezultaty w oczyszczaniu wody w sytuacji, gdy inne filtry okazują się nie dość wystarczające, by usunąć rozpuszczone w wodzie niepożądane gazy czy inne substancje. Zanieczyszczenia te zostają pod wpływem napowietrzania odpowiednio utlenione, a więc i zneutralizowane. Z procesów natlenienia wody korzysta się też w takich celach jak oczyszczanie i napowietrzanie ścieków, kiedy to dochodzi do bioutleniania zanieczyszczeń organicznych, czy też prowadząc różnego rodzaju hodowle, wymagające wzbogacenia wody w tlen – np. hodowle ryb, drożdży itp.

probówki do uzdatniania wody

W jaki sposób napowietrzyć wodę?

Aby nasycić wodę tlenem potrzebny jest napowietrzacz, urządzenie inaczej określane jako aerator do wody. W warunkach przemysłowych stanowi on część większej instalacji, w której skład wchodzi dyfuzor napowietrzający, mieszacze czy charakteryzująca się niskim zużyciem energii elektrycznej dmuchawa membranowa, wytwarzająca nadciśnienie powietrza. Wodno-powietrzne mieszacze łączą wodę z odpowiednią ilością sprężonego powietrza, które utlenia wodę, prowadząc do pozbycia się z niej niechcianych substancji, takich jak żelazo czy mangan.

Jeśli mowa o napowietrzaniu wody np. w przydomowym stawie, to jako że napowietrzanie zbiornika tego typu służy zapewnieniu odpowiedniego przepływu powietrza w całym zbiorniku, warto brać pod uwagę takie cechy jak wielkość, kształt i głębokość stawu. Dyfuzor drobnopęcherzykowy umieszczony na środku stawu o regularnym obrysie koła będzie miał proste zadanie, jednak w przypadku zbiorników wąskich czy o nieregularnych kształtach, system napowietrzania należy dobierać na podstawie długości krótszych boków. Wpływać to będzie na skuteczność mieszania, a zatem i natlenienia całej objętości wody.

Uzdatnianie wody

Czy napowietrzanie wody zmienia parametry wody?

Najczęściej o napowietrzaniu wody mówi się w kontekście usuwania z niej żelaza, manganu i siarkowodoru. Dzięki temu, że zmieniają swoją postać z rozpuszczonej na stałą, to o wiele łatwiej jest je w takiej postaci odfiltrować z wody. Przefiltrowana w ten sposób woda może mieć lepsze właściwości organoleptyczne, jest też bardziej klarowna. Jednak napowietrzacz wody wytrąca z niej dwutlenek węgla, a więc pH wody może nieco podwyższyć się. Dobry filtr gwarantuje wodę o odczynie najlepszym dla zdrowia człowieka, czyli lekko zasadowym.

Co daje napowietrzanie wody?

  • W przypadku kiedy aerator stosowany jest w gospodarstwie domowym, celem tego jest usunięcie związków żelaza czy manganu – to one przyczyniają się bowiem do tego, że woda z kranu zostawia żółty osad i ma charakterystyczny, niepożądany smak. Odżelazianie i zmniejszenie zawartości manganu poprawiają walory smakowe, kolor i właściwości wody.
  • Związki, które nie byłyby usuwane dzięki utlenianiu, mogłyby gromadzić się na ściankach rur, prowadząc w ten sposób do zapchania instalacji oraz do jej awarii. Warto więc rozważyć uzdatnianie wody właśnie ze względu na korzystny wpływ na żywotność instalacji (grzewczych, chłodniczych, sanitarnych).
  • W przypadku przydomowych stawów, dzięki natlenianiu wody znacząco ogranicza się rozwój fitoplanktonu, co przekłada się na zmniejszenie rozwoju toksyn w wodzie.
  • W przypadku wstępnego napowietrzania ścieków, pod wpływem wymiany gazowej wzmagany jest proces flokulacji zawiesin, czyli nierozpuszczonych w wodzie substancji. Tworzą się w ten sposób większe cząstki, które są łatwiejsze do odseparowania w kolejnych procesach filtracji. Następuje też redukcja siarkowodoru oraz innych gazowych produktów beztlenowego rozkładu związków organicznych.

Napowietrzanie wody jest procesem niezbędnym do odpowiedniego oczyszczania wody. Może okazać się przydatne na każdym etapie uzdatniania – od przygotowania wody pod dalszą obróbkę, przez usuwanie z niej niektórych szkodliwych związków, aż po nasycenie wody tlenem, co może być zbawienne w przypadku posiadania stawu hodowlanego.