Menu Zamknij

Używana pompa obiegowa – czy warto rozważyć jej zakup?

Czy zakup używanej pompy obiegowej się opłaca?

Większość współczesnych instalacji grzewczych bazuje na wymuszonym obiegu wody. Odbywa się on przy użyciu pompy obiegowej, o mocy zależnej od wielkości ogrzewanego obiektu – domu, mieszkania, zakładu przemysłowego lub budynku użyteczności publicznej. Pompy obiegowe można również stosować w instalacjach klimatyzacyjnych bądź ciepłej wody użytkowej. Inwestorzy mają do wyboru pompy nowe lub używane. Czy warto kupować te drugie?

Pompa obiegowa – ekonomiczne rozwiązanie

W instalacji grzewczej bez pompy obiegowej przepływ wody odbywa się drogą wymuszenia jedynie poprzez różnicę temperatur. Jest to system mniej wydajny i pochłaniający znacznie więcej energii i czasu do transportu wody, przez co jest droższy w eksploatacji. Pompa obiegowa, wymuszając przepływ wody w instalacji, zwiększa jej wydajność, dzięki czemu instalacja może mieć zastosowanie również np. do ogrzewania podłogowego. 

używana pompa obiegowa

W układzie ciepłej wody użytkowej pompa obiegowa nie dopuszcza do jej nadmiernego schłodzenia w godzinach niskiego poboru poprzez wymuszenie jej obiegu. Sprawia to, że straty ciepła są o wiele mniejsze, co przekłada się na obniżenie opłat za ciepłą wodę użytkową. Nie bez znaczenie jest również wpływ ruchu wody na ograniczenie ryzyka namnażania się bakterii w instalacji.

Dobierając pompę obiegową do ciepłej wody użytkowej należy określić konieczną wysokość podnoszenia i wydajność instalacji. Wysokość podnoszenia, wbrew obiegowym opiniom, nie jest uwarunkowana wysokością budynku, a długością instalacji z uwzględnieniem strat wynikających ze zmianami średnicy rur, związanych z zaworami lub filtrami. Współczesne pompy obiegowe posiadają autoadaptacyjny tryb pracy, umożliwiający samoczynne dostosowanie pracy pompy do aktualnych potrzeb instalacji.

Wysokość podnoszenia w przeciętnym domu jednorodzinnym wynosi 0,5 – 1 m, choć instalacje bardziej rozbudowane mogą mieć nawet i 2 m. Natomiast wydajność instalacji oblicza się na podstawie ilości wody w zasobniku i samej instalacji c.w.u.

pompa obiegowa używana

W domach z własnym ujęciem wody i studnią głębinową pompa głębinowa powinna być dostosowana przede wszystkim do lustra wody, aby hydrofor był zawsze prawidłowo napełniony. Równe pobieranie wody ze studni głębinowej zapewnia równe ciśnienie i sprawną pracę pompy obiegowej. Pamiętajmy, że pobór wody to jedna kwestia, ale konieczne jest także uzdatnianie wody ze studni głębinowej.

Pompy obiegowe znajdują ponadto zastosowanie w instalacjach chłodniczych i solarnych. Urządzenia dla tych celów wyprodukowane są z materiałów o wyższej odporności na wysokie temperatury, posiadają specjalne powłoki antykorozyjne, zaś pompy do wody pitnej wykonane są z materiałów nieszkodliwych dla człowieka. Korpusy takich pomp są mosiężne, ze stali nierdzewnej bądź z brązu.

Nowa a używana pompa obiegowa

Nowa pompa obiegowa to niemały wydatek, choć przynosi określone korzyści. Przy optymalnym dostosowaniu parametrów pompy do danej instalacji można liczyć na dobrą wydajność i konkretną oszczędność energii, a więc i pieniędzy. Oczywiście producent zapewnia gwarancję (zazwyczaj 24 miesiące) i serwis. Gwarancja udzielana jest na wszelkie usterki i awarie wynikłe w trakcie eksploatacji, w tym również wady materiału, z którego pompa jest wykonana. Serwis pomp Grundfos obejmuje naprawy gwarancyjne nawet zakupionych nowych części serwisowych, a gwarancja jest wydłużana, jeżeli naprawa miała miejsce w ciągu 12 miesięcy od zamontowania nowych części.

Mimo to wielu klientów decyduje się, ze względów finansowych, na zakup pompy używanej. Zważywszy, że nowa pompa może kosztować nawet kilkanaście tysięcy, ma to niebagatelne znaczenie. Należy jednak uważać, aby używana pompa obiegowa pochodziła z zaufanego źródła, gdyż przypadkowy zakup może okazać się nietrafiony, a sprzedający może celowo ukryć jego rzeczywisty stopień zużycia albo nawet wady.

Używana pompa obiegowa, mimo że sprawna, może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku pomp Grundfos serwisanci sugerują, aby szczególną uwagę zwracać na wirnik, który może być skorodowany na skutek osadzania się różnych soli mineralnych obecnych w wodzie. Jest to niezależne od zanieczyszczeń mechanicznych, jak piasek lub drobne kamienie, które mogą dostać się wraz z wodą do urządzenia. Ponadto warto przyjrzeć się silnikowi elektrycznemu, który być może trzeba będzie przezwoić. Oprócz tego powinno się ocenić zawór zwrotny oraz uszczelnienie, które nie może dopuszczać wody do silnika. Zużywanie się uszczelnienia jest normalnym procesem w trakcie eksploatacji pompy obiegowej i niemal zawsze wymaga wymiany na nowe.

Jeżeli okaże się jednak, że działanie używanej pompy odbiega od oczekiwanego, nie trzeba wpadać w panikę. Zawsze pomocny okaże się profesjonalny serwis, specjalizujący się w urządzeniach danej firmy, który doprowadzi pompę do stanu używalności. Oczywiście trzeba uwzględnić stopień jej zużycia, ale dobrze serwisowana używana pompa obiegowa może spełniać swoje zadanie jeszcze przez wiele lat.