Menu Zamknij

Odwrócona osmoza czy ultrafiltracja wody

Ultrafiltracja wody czy odwrócona osmoza?

Zarówno ultrafiltracja, jak i odwrócona osmoza to jedne z najczęstszych sposobów na uzyskanie dobrej jakościowo wody w gospodarstwach domowych oraz zakładach przemysłowych. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z tych rodzajów oczyszczania wody. Czym ultrafiltracja wody różni się od poddania jej procesowi odwróconej osmozy?

Co to jest ultrafiltracja?

Kiedy mowa o ultrafiltracji, inaczej filtracji molekularnej, do czynienia mamy z technologią oczyszczania wody za pomocą odpowiednio dobranych sit. W ich roli występują różnego rodzaju porowate membrany, które zatrzymują niepożądane w oczyszczanej wodzie składniki. Podstawowymi typami membran, które wykorzystuje się w procesie jakim jest oczyszczanie wody pitnej, są:

  • membrany ceramiczne,
  • membrany cylindryczne,
  • membrany spiralne.

Sita te wykonane są najczęściej z celulozy octanu oraz materiału polisulfonowego. Niekiedy dodatkowo stosuje się też wkłady mechaniczne lub węglowe.

ultrafiltracja wody

Co usuwa ultrafiltracja?

Przyjmuje się, że ultrafiltracja najlepiej sprawdzi się w przypadku, kiedy postawić chcemy na oczyszczanie biologiczne wody, w której zanieczyszczenia mają wielkość nie mniejszą niż 0,1 mikrona. Z racji tego, że stosowane w procesie ultrafiltracji membrany posiadają pory wielkości 1-100 nm, mniejsze zanieczyszczenia mogą przepłynąć przez membranę zamiast zostać przez nią zatrzymane. Z powodzeniem jednak usunięte mogą zostać z wody np. pałeczki legionelli czy E-coli. Niektóre wirusy mniejsze niż pory w membranie mogą jednak być usuwane z wody pośrednio – dzieje się tak, jeżeli ściśle przylegają do nieprzepuszczonego przez sito biofilmu.

Czy ultrafiltracja usuwa chemię z wody?

Dzięki membranie ultrafiltracyjnej zatrzymane zostaną niektóre mikroorganizmy, bakterie oraz wirusy. Przez membranę nie powinny się też przedostać:

  • zawiesiny,
  • oleje,
  • białka,
  • różnorakie enzymy,
  • barwniki.

Takie składniki zaś jak kwasy organiczne, nieorganiczne jony czy produkty degradacji cieplnej nadal pozostaną w wodzie. To, czy substancje w cieczy zostaną odseparowane dzięki membranie zależy zarówno od porowatości membrany jak i wielkości odsiewanych cząstek, dlatego też dla zanieczyszczeń chemicznych sito ultrafiltracyjne może nie okazać się wystarczające.

Co to jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza również wykorzystuje pewien rodzaj membrany, ale skuteczność odwróconej osmozy przejawia się w wykorzystaniu zjawiska osmozy biologicznej i kontroli kierunku przenikania wody przez membranę. Filtracja tego typu odbywa się, kiedy za pośrednictwem odpowiednio dużego ciśnienia w części z wodą o dużym stężeniu zanieczyszczeń następuje odwrócenie kierunku przepływu wody, a dzięki temu zanieczyszczenia te przedostają się przez specjalną membranę do części z wodą o niższym stężeniu zanieczyszczeń. Proces odwróconej osmozy usuwa z wody większość szkodliwych substancji, a jej skuteczność sięga 90%.

ultrafiltracja

Jaka jest skuteczność odwróconej osmozy?

Oprócz zanieczyszczeń bakteriologicznych, dzięki odwróconej osmozie pozbyć można się z wody związków chemicznych i szkodliwych jonów. Jeśli więc potrzebne jest oczyszczanie wody ze studni, uzdatnianie wody bardzo zabrudzonej i zanieczyszczonej chemikaliami, to proces odwróconej osmozy może być odpowiednią metodą uzdatniania. Pozbędziemy się dzięki niej niebezpiecznych metali ciężkich, takich jak:

  • rtęć,
  • ołów,
  • kadm,

jak również rozpuszczalnych w wodzie soli:

  • azotu,
  • miedzi,
  • fluoru,
  • chromu.

Ultrafiltracja – zastosowanie

Ultrafiltracja będzie dobrym wyborem w przypadku domowych wodociągów i lekko zanieczyszczonej wody. Poprawi walory organoleptyczne – smak, zapach i barwę wody. Z uwagi na właściwości zmiękczające pozytywnie wpłynie na żywotność sprzętów AGD wykorzystujących wodę – pralki, zmywarki. Biorąc pod uwagę fakt, że ultrafiltracja nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń czy systemu zrzutu zabrudzonej wody, idealna będzie w przypadku małych mieszkań, gdzie miejsca w kuchni jest niewiele.

Odwrócona osmoza – zastosowanie

Odwrócona osmoza zaś będzie idealna kiedy uzdatniana woda jest bardzo zanieczyszczona. Skuteczność odwróconej osmozy jest bowiem imponująca. Korzystają z niej nawet szpitale. W przypadku domów jednorodzinnych, jako że zanieczyszczenia są odprowadzane, wodę z odrzutu można wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie. Proces odwróconej osmozy może spowodować zadowalające oczyszczanie wody bez chloru (nie chlorowanej), bowiem osmotyczna membrana nie usuwa utleniacza, jakim jest chlor. Jeśli zależy nam na filtracji wody chlorowanej, przyda się dodatkowa filtracja węglowa.