Menu Zamknij

Na czym polega uzdatnianie wody w basenie

Uzdatnianie wody w basenie – jak przebiega?

Spis treści

      1. Dlaczego należy uzdatniać wodę w basenie?
      2. Podbierak i odkurzacz wodny – dobry początek
      3. Filtracja wody w basenie
      4. Chlorowanie wody

 

Dlaczego należy uzdatniać wodę w basenie?

Baseny są coraz częstszym elementem architektury przydomowej, ogrodowej, hotelowej. Pełnią funkcję rekreacyjną i wypoczynkową. Baseny spełniają nieraz inne zadania – w uzdrowiskach, sanatoriach czy specjalistycznych klinikach mogą pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia i pełniejszej sprawności fizycznej. Niezależnie od tego, czy basen usytuowany jest w przydomowym ogrodzie, czy znajduje się w budynku użyteczności publicznej, zadbanie o jego czystość jest sprawą kluczową. Cykliczne czyszczenie wody basenowej i usuwanie z niej potencjalnych zagrożeń chorobotwórczych jest obowiązkiem każdego właściciela basenu. W jaki sposób może przebiegać zatem uzdatnianie wody basenowej?

uzdatnianie wody basenowej

 

Podbierak i odkurzacz wodny – dobry początek

Uzdatnianie mechaniczne jest podstawowym i najprostszym sposobem usuwania zanieczyszczeń w basenie. Nie usunie ono bakterii, ale pomoże w oczyszczeniu basenu z brudu widocznego gołym okiem, takiego jak gałęzie, liście, trawa. Oczyszczanie tego typu odbywać może się za pomocą metod ręcznych, do których zalicza się stosowanie podbieraka, albo z pomocą specjalnych narzędzi jak odkurzacz wodny. Czyszczenie ręczne podbierakiem wymaga cierpliwości, sprawności i jest czasochłonne. Dużo lepiej na tym tle sprawdza się działający przepływowo i podłączony do pompy wodnej odkurzacz wodny, który dodatkowo czyści też ściany i dno basenu. Użycie podbieraka może być początkiem procesu właściwego oczyszczania wody basenowej jakim jest uzdatnianie wody w basenie ogrodowym. W ogrodzie bowiem, z uwagi na miejsce, w którym zamontowany jest basen, woda narażona jest na zanieczyszczenie fragmentami fauny i flory – spadającymi liśćmi, topiącymi się owadami, itp. które wymagają usunięcia.

Filtracja wody w basenie

Skoro ciała stałe mamy już usunięte, pora zabrać się za likwidację brudu fizyko-chemicznego i biologicznego. Może temu służyć filtracja. To, jakiego typu filtracja będzie najlepsza, uzależnione jest od warunków danego obiektu wodnego. Duże baseny hotelowe często wykorzystują filtry ciśnieniowe albo z ziemią okrzemkową. Wysokie ciśnienie efektywnie oczyszcza wodę. Z kolei mikropory ziemi okrzemkowej mają ujemny ładunek elektryczny, w związku z czym przyciągają mniejsze cząstki zanieczyszczeń. Najbardziej popularne jednak wydają się być filtry z węglem aktywnym. Aktywny węgiel o odpowiednich parametrach, które dostosowywane są do indywidualnych warunków technicznych basenów, może być dobrą, a jednocześnie stosunkowo tanią metodą na uzdatnianie wody w basenie. Dzieje się tak z powodu właściwości absorpcji toksycznych związków – obecności takich toksycznych związków w wodzie basenowej nie można uniknąć. Stosowanie węgla aktywnego do filtrowania wody musi poprzedzać upewnienie się, czy jest on zgodny z normą DIN 19 643. Nowością w świecie filtrów basenowych jest szkło filtracyjne, będące złożem filtracyjnym, wyprodukowane z zielonego szkła, które filtruje nawet do 30% więcej związków organicznych w porównaniu do innych filtrów tego typu. Jest bioodporny, nie tworzy biofilmu, co oznacza redukcję ryzyka powstania patogenów.

woda w basenie

 

Chlorowanie wody

Chlorowanie wody basenowej należy do metod dezynfekcji wody. Zabija wirusy, bakterie i drobnoustroje. Najbardziej powszechna i ceniona metoda to właśnie stosowanie chemii basenowej na bazie chloru, a dokładniej środki z podchlorynem sodu lub dwutlenkiem chloru. Mogą one mieć postać tabletek, granulatu albo płynu. Chlorowanie wody jest bardzo skuteczne, długotrwałe i stosowane powszechnie do dezynfekcji wszelkiego rodzaju basenów – publicznych oraz prywatnych. Pamiętać jednak należy, że chlorowanie wody może przynieść też skutki w postaci charakterystycznego zapachu, w skrajnych przypadkach chlor w dużym stężeniu może podrażniać skórę, oczy czy wpływać na kondycję włosów. Dlatego też kompletne chlorowe uzdatnianie wody w basenie obejmować powinno też usuwanie trihalometanów (THM) powstających na skutek dezynfekcji chlorem. Rozwiązaniem może być zastosowanie dodatkowego utleniacza oraz flokulanta, ewentualnie zastosowanie wysokoefektywnych związków chloru, które są jeszcze bardziej efektywne, przez co jednak zmniejszona zostaje częstotliwość, z jaką trzeba chlorować wodę. Z kolei naświetlanie wody basenowej lampami UV utlenia chloraminy, dzięki czemu użytkownicy basenu będą cieszyć się wodą bez charakterystycznego zapachu chloru.

Stosując metody uzdatniania wody w basenie oraz regularnie oczyszczając basen gwarantujemy sobie tym samym wodę czystą oraz wolną od patogenów – bakterii, grzybów, wirusów. Dezynfekcja wody w basenie, aby była skuteczna, powinna być przeprowadzana cyklicznie.