Menu Zamknij

Oświetlenie ma znaczenie

Oświetlenie ma znaczenie!

Jeśli chcemy, żeby nasz basen był estetyczny i robił odpowiednie wrażenie, nie zapominajmy o właściwym oświetleniu domowego „mini-akwenu” – niezależnie czy mamy zamiar zbudować basen wewnętrzny, czy zewnętrzny. Zawsze należy go oświetlić – sama tafla wody i światło (dzienne, czy sztuczne) emitowane z „góry”, nie wystarczy. Nie będzie ono w stanie wyeksponować walorów wizualnych naszego basenu.

Jakie oświetlenie polecamy? Wiele zależy m.in. od możliwości finansowych, z drugiej strony warto pamiętać, że oszczędzanie nie zawsze oznacza to samo – np. montując tańsze oświetlenie halogenowe, mogłoby się wydawać, że redukujemy koszty, ponieważ system ten jest tańszy (w fazie montażu) od najpopularniejszego dziś i coraz częściej stosowanego oświetlania typu LED.

Już po kilku miesiącach stosowania lamp LED zauważymy, że rachunki za eksploatowanie tego systemu są znacznie niższe – przy zachowaniu wszystkich walorów estetycznych tego rodzaju oświetlenia.

Fachowe zamontowanie oświetlenia LED (na bazie analizy cech konkretnego basenu, co powinno się powierzyć specjalistom) zwiększa znacząco ergonomiczność naszego basenu. System nie wymaga bowiem żadnego serwisowania.

technologie basenowe Granimex

Diody LED nie ogrzewają się szybko, ani nadmiernie. Do tego, by pracować na „pełnych obrotach”, potrzebują o wiele mniej prądu niż lampy tradycyjne i halogenowe.

Działają długo, są praktycznie bezawaryjne. Należy jednak pamiętać, że (podobnie jak inne systemy oświetlenia) do tego, by pracować optymalnie, potrzebują prądu o stałym napięciu – warto więc dysponować dobrej jakości transformatorem, który zapewni dostawę „regularnego” prądu, bez żadnych skoków i wahań, które są zdecydowanie niewskazane przy każdym typie oświetlenia basenu.

Względy finansowe zazwyczaj mają duże znaczenie, ale jeśli planuje się taką inwestycję jak basen do użytku prywatnego, koszty czasem schodzą na plan dalszy – wystarczy przypatrzyć się efektom pracy diod LED – są one nieporównywalnie spektakularne, jeśli zestawimy je z efektywnością (i efektownością) działania starszych generacji systemów oświetlenia basenowego.

Aby taki doskonały efekt wizualny osiągnąć, trzeba również mieć na uwadze konieczność zamontowania odpowiedniej liczby lamp (we właściwej relacji do wielkości naszego basenu).

Warto w tej kwestii zasięgnąć porady specjalistów, którzy dobiorą nie tylko właściwą liczbę lamp, ale również zaproponują optymalne rozłożenie diod (jest to zależne przede wszystkim od gabarytów basenu). W tym celu konieczne jest również kierowanie się takimi parametrami jak krzywa światła emitowanego przez lampy.

Obecnie możemy zaproponować Państwu różne generacje oświetlenia LED-owego. Wprowadzane są kolejne udoskonalenia technologii LED-owej. Na rynku pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, które koncentrują się na optymalizowaniu sprawności systemów oświetlenia basenowego, jego ergonomiczności i odporności na działanie czynników, które mogą destabilizować pracę diod.

W tym miejscu jeszcze raz uczulamy na kwestie bezpieczeństwa – pamiętajmy, żeby wszystkie prace związane z oświetleniem basenu powierzyć profesjonalistom.