Oświetlenie basenu

Oświetlenie basenu

Niezależnie od tego, czy przedmiotem naszej inwestycji jest basen zlokalizowany wewnątrz, czy na zewnątrz budynku, kwestia jego odpowiedniego oświetlenia tylko z pozoru może się wydawać niespecjalnie istotna. Wręcz przeciwnie! Dobrze oświetlony basen na pewno skupi na sobie całą uwagę użytkowników.

Oferowane dziś rozwiązania są zarówno bezpieczne, ergonomiczne, jak i niezwykle efektowne wizualnie. Warto więc zainwestować w jak najlepsze źródło oświetlenia basenu.

Liczba montowanych świateł i ich rodzaj zależy od kilku podstawowych czynników, takich jak: wielkość basenu, ogólna kolorystyka basenu i jego otoczenia, powierzchnia basenu, jego charakter (czy jest to bardziej basen sportowy, czy rekreacyjny w stylu SPA itp.).

Musimy też wziąć pod uwagę cechy samego oświetlenia – m.in. krzywą strumienia światła, która wykazuje różne wartości, w zależności od rodzaju zastosowanych żarówek.

Niezależnie od tego na jakie źródło oświetlenia się zdecydujemy, należy mieć zawsze na uwadze to, by zapewnić żarówkom dostawę regularnego napięcia.

Konieczne jest więc posiadanie odpowiedniego transformatora. Jeśli nie będziemy nim dysponować – nastawmy się na straty finansowe. Nagłe wahania napięcia zdecydowanie redukują czas pracy żarówek (również LED-owych). Dobrej jakości transformator to taki, który generuje zawsze stałe napięcie, czyli ma wbudowany mechanizm regulacji napięcia.

Jaki system oświetlenia basenu możemy zastosować? Może to być zarówno oświetlenie tradycyjne, halogenowe, jak i ledowe. Na popularności (nie bez powodu) zyskuje ostatnio szczególnie to ostatnie.

Dlaczego polecamy lampy typu LED?

Są energooszczędne, wykazują najwyższą sprawność (moc generowanego światła w stosunku do zużytej w tym celu energii elektrycznej). Dla porównania – w przypadku zwykłej żarówki sprawność określa się na 3 procent, dioda LED wykazuje ponad 20 proc. więcej sprawności!

Diody LED nie nagrzewają się, nie wymagają obsługi serwisowej, działają długo, pobierają bardzo niewiele prądu – to wszystko składa się na ich wysoką ekonomiczność. Koszty instalacji tego typu oświetlenia basenowego bardzo szybko się zwracają.

Oczywiście o popularności oświetlenia typu LED nie decydują jedynie względy finansowe. Przede wszystkim oświetlenie to jest spektakularne – osiągane dzięki diodom LED efekty świetlno-plastyczne potrafią zachwycić każdego.

Aby było optymalne, konieczne jest właściwe dostosowanie liczby lamp do wielkości basenu. Istotne jest również właściwe ich rozłożenie – należy się przy tym kierować światłem (a konkretnie - krzywą światła) emitowanego przez lampkę.

Jeśli zależy nam na perfekcyjnym oświetleniu basenu, polecamy zainwestować w lampy ledowe nowej generacji, czyli POWER LED 24 VOLT – idealnie nadające się do profesjonalnego oświetlenia basenów.

Tego rodzaju diody wykazują ponadstandardową odporność na różne czynniki, mogące negatywnie wpływać na ich pracę (np. urazy mechaniczne, wstrząsy itp.). Aby zapewnić sprawne działanie tego rodzaju diod, należy zadbać o dopływ prądu stałego.

Miejmy na uwadze, że wszystkie prace związane z instalacją oświetlenia basenowego (każdego typu) muszą być wykonane przez specjalistów. Zawsze stosujemy zasilacze z pewnego źródła – a więc fabryczne.

Zanim postawimy na konkretny system, decyzję co do wyboru właściwych jego elementów, w tym kabli, musi podjąć posiadający odpowiednie uprawnienia elektryk.

Granimex zapewnia kompleksowe usługi w zakresie oświetlania obiektów basenowych.

Baza wiedzy

Przydatne informacje