Menu Zamknij

Dlaczego kondycjonowanie wody pitnej jest tak ważnym procesem?

Kondycjonowanie wody pitnej – dlaczego jest takie istotne?

Kondycjonowanie wody pitnej wpływa na jej parametry. W przypadku wody kotłowej w instalacjach przemysłowych przyczynia się do pozytywnego wpływu na wnętrze kotła, między innymi zmniejsza ryzyko korozji. A jaki wpływ ma na wodę pitną? Dlaczego kondycjonowanie wody nie jest bez znaczenia w przypadku spożywania wody przez ludzi?

Spis treści

  1. Co to jest kondycjonowanie wody?
  2. Gdzie przeprowadza się kondycjonowanie wody pitnej?
  3. Dlaczego kondycjonuje się wodę pitną?
  4. W jaki sposób kondycjonuje się wodę do celów spożywczych?

 

Co to jest kondycjonowanie wody?

Kondycjonowaniem wody nazywa się procesy, które prowadzą do polepszenia jakości wody. Poprawiają właściwości fizykochemiczne wody i często idą w parze z uzdatnianiem wody pitnej. Wspomniane uzdatnianie wody poprzedza wówczas procesy jej kondycjonowania. Przekształcanie cech fizycznych i chemicznych wody doprowadza do tego, że woda pitna jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt i nie ma żadnych przeszkód do jej spożywania.

sposoby filtracji wody

Gdzie przeprowadza się kondycjonowanie wody pitnej?

Najczęstszym miejscem przeprowadzania kondycjonowania są zakłady przemysłowe, w których konieczna jest ochrona instalacji grzewczych, parowych czy chłodniczych przed korozją, kamieniem kotłowym i innymi zagrożeniami ze strony złej jakości wody użytkowej. Z tego względu jedną z metod na kondycjonowanie są inhibitory korozji. Niemniej, przemysł, w którym występuje gospodarowanie wodą pitną, np. zakłady gastronomiczne, to zdecydowanie wciąż duże pole, na którym kondycjonowanie wody pitnej zdecydowanie znajdzie swoje ważne, bardzo wysokie miejsce – pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia skażeń biologicznych, ale też polepszać może wrażenia smakowe wody. Zwykłe domowe instalacje i płynąca w nich woda wodociągowa, którą finalnie mamy w kranach, również mogą podlegać kondycjonowaniu. Uzdatnianiu i kondycjonowaniu powinna bezwzględnie podlegać woda pochodząca ze studni.

Dlaczego kondycjonuje się wodę pitną?

Najważniejszym powodem, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo spożywania wody, jest usuwanie osadów pochodzenia mikroorganicznego. Zanieczyszczenia organiczne przyjmujące niekiedy postać biofilmu to często bakterie heterotroficzne. W przypadku wody ze studni głębinowej pozbywanie się bakterii jest warunkiem koniecznym – w przeciwnym przypadku doprowadzić mogą do wielu chorób z bardzo ciężkim przebiegiem. Nie bez znaczenia jest usuwanie związków organicznych z wody takich jak wodór, tlen, azot, siarka, fosfor i wiele innych. Z kolei usunięcie żelaza i manganu może pozytywnie wpłynąć na smak wody, redukując charakterystyczny metaliczny posmak (cecha związków żelaza) ale też polepszyć jej zapach i sprawić, że woda stanie się bardziej klarowna.

kodycjonowanie wody pitnej

W jaki sposób kondycjonuje się wodę do celów spożywczych?

Z racji tego, że woda pitna wykorzystywana jest do celów spożywczych, niemożliwe jest aby do kondycjonowania stosować takie środki chemiczne, które mogłyby mieć właściwości żrące. Dlatego poleca się takie metody jak użycie tlenku chloru lub filtracja wody oparta na węglu aktywnym. Węgiel aktywny nie potrzebuje żadnych substancji chemicznych, aby przefiltrować dobrze wodę – stanowi to o ekologiczności i bezpieczeństwie. Przepływająca woda przez aktywny węgiel, najczęściej umieszczony wewnątrz specjalnych membran, oczyszczana jest z niepożądanych w wodzie związków, które zostają pochłonięte przez węgiel.

Z kolei odżelazianie i odmanganianie wody jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym metodom napowietrzania. Pod wpływem napowietrzania żelazo i mangan zaczynają się wytrącać. Wchłaniane są następnie przez filtr i tam zostają, pozostawiając wodę wolną od tych pierwiastków. Jednym ze skutków jest też zmiękczanie wody.

Jeżeli zależy nam nam kondycjonowaniu wody, to wiedzieć warto, że metoda działania dostosowana musi być do rodzaju wody. Nie wszystkie środki, a w szczególności środki chemiczne, nadają się do kondycjonowania wody pitnej. Część z nich właściwa jest tylko do wody o przeznaczeniu grzewczym, chłodniczym, użytkowym. Warto więc zaufać profesjonalistom, którzy dobiorą odpowiednie metody na oczyszczanie wody pitnej.