Menu Zamknij

Czy warto uzdatniać deszczówkę

Uzdatnianie wody deszczowej

Odzyskiwanie wody deszczowej jako wody zdatnej do celów gospodarczych jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do wody pobieranej z systemów wodociągowych jest ona w pełni darmowa. Woda deszczowa stanowi pozostałość po opadach atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, a więc jej uzyskanie jest w pełni naturalne i darmowe.  W jaki sposób można ją zaś uzdatniać?

padający deszcz

Dlaczego wodę deszczową należy uzdatniać?

Uzdatnianie wody deszczowej po to, by można było z niej korzystać w celach gospodarczych, jest konieczne. Deszcz czy inne opady atmosferyczne to woda zanieczyszczona, choć nie zawsze w ten sam sposób.

  1. W pierwszej kolejności wyróżnić można zanieczyszczenia mechaniczne. Mowa tu nie tylko o tak oczywistych brudach jak gałęzie, liście czy drobne kamienie, ale też te mniej widoczne gołym okiem, chociażby miniaturowe ziarna piasku, zauważalne dopiero w powiększeniu. Wszystkie te zanieczyszczenia to cząstki stałe, które mogą znaleźć się w wodzie opadowej praktycznie w każdym zbiorniku na deszczówkę – wystarczy, że znajdą się np. na pokryciu dachowym, z którego do zbiornika odprowadzana jest woda. Jeśli zbiornik nie będzie wyposażony w filtr, który dosłownie odseparowuje większe elementy zanieczyszczeń, blokując ich dalszy przepływ do obszaru magazynowania wody, to obecność tych zanieczyszczeń w wodzie będzie nieunikniona.
  2. Drugi rodzaj zanieczyszczeń to wszelkie zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Dokładny skład uzależniony jest jednak od jakości powietrza, w jakim dochodzi do skondensowania pary wodnej i zamienienia jej w opad atmosferyczny. Deszczówka może zawierać w sobie cząsteczki azotu, dwutlenku węgla, soli mineralnych, ale też mikroorganizmy, pyłki roślinne czy szkodliwy pył przemysłowy. To, jak ważne jest oczyszczanie deszczówki unaocznić może zjawisko kwaśnych deszczy. Dwutlenek siarki i azotu utrzymujące się w atmosferze reagują z wodą czy tlenem i tworzą cząsteczki kwasu siarkowego i kwasu azotowego. Powodują to zakwaszenie opadów. Choć tak duże zakwaszenie wody deszczowej, by mogła ona powodować poważne skutki dla zdrowia ludzi praktycznie nie występuje, to u wrażliwych osób może powodować podrażnienie oczu lub nasilenie objawów astmy. Z kolei skutki dla ekosystemu bywają groźniejsze. Kwaśne deszcze wypłukują z gleby cenne składniki, np. wapń, nie są też obojętne dla fauny. Dlatego też wykorzystywanie nieuzdatnionej wody nawet celem podlewania ogrodu, jeśli zależy nam na idealnej jakościowo wodzie, nie jest dobrym pomysłem.

kałuże na deszczu

Jak uzdatnia się deszczówkę?

Instalacja wody deszczowej powinna uwzględniać wszystkie komponenty, które doprowadzą ją do najefektywniejszego oczyszczenia przed jej praktycznym wykorzystaniem. Filtr mechaniczny to podstawa. Nie tylko zapewnia odzysk wody deszczowej, która będzie wolna od wszelkiego rodzaju fizycznych przeszkód, ale też zabezpieczy całą instalację przed awarią – w przypadku przedostania się elementów, które mogłyby zablokować czy uszkodzić tę instalację. Bardzo skuteczne są wszelkiego rodzaju membrany czy sitka. Technologia ultrafiltracji nierzadko wykorzystuje membrany o porach pomiędzy 1-100 nm. Skuteczność procesu separowania i odsiewania różnych substancji zależy od wielkości filtrowanych cząstek, warunku ich przepływu oraz od wielkości otworów w membranie, warto więc wybierać je pod względem specyfikacji po konsultacji ze specjalistą, który pomoże dobrać membranę odpowiednią spośród wielu ich rodzajów: ceramicznych, cylindrycznych czy spiralnych. Osłonę membranową zapewnia też filtracja za pomocą odwróconej osmozy, choć tutaj bardziej niż na oczyszczanie mechaniczne nacisk położony jest na oczyszczaniu wody pod względem mikrobiologicznym oraz toksykologicznym. Uzdatnianie wody deszczowej do picia musi bowiem skutkować wolnością od drobnoustrojów, bakterii i wirusów oraz szkodliwych związków: rdzy, azbestu, metali ciężkich, pestycydów. Metoda odwróconej osmozy to efektywny sposób na pozbycie się większości z nich, co sprawia, że woda deszczowa do picia będzie nadawała się bez zastrzeżeń.