Menu Zamknij

Czy picie wody z kranu jest zdrowe?

Picie wody z kranu – zdrowe czy nie?

Picie wody z kranu może być wygodnym sposobem na zapewnienie sobie stałego dostępu do wody pitnej bez związanych z tym wydatków na zakup wody butelkowanej. Dodatkowo, pijąc wodę butelkowaną, generuje się przy okazji mnóstwo śmieci – najczęściej plastiku, dużo rzadziej szkła. Picie wody kranowej ma więc w sobie również aspekt proekologiczny. Czy jednak woda z kranu jest zdrowa? Czy jakość wody z kranu pozwala na spożycie tej wody? Jaką stanowi różnicę, czy woda w kranie pochodzi z wodociągów, czy doprowadzona jest z własnego ujęcia? Spróbujemy rozwiać wątpliwości na temat tego, czy woda z kranu nadaje się do picia.

Spis treści

  1. Woda z wodociągów – obalamy mity
  2. Wytyczne dla wody z kranu
  3. Uwaga na ciepłą wodę
  4. Filtry domowe – dodatkowe zabezpieczenia i lepszy smak
  5. Woda z własnej studni – czy jest bezpieczna?

 

Woda z wodociągów – obalamy mity

Wiele osób pije wodę z kranu – zwaną potocznie kranówką. Część nie ma w ogóle oporów by pić wodę prosto z kranu, część jednak wcześniej zawsze ją przegotowuje. Wychodzą oni bowiem z założenia, że aby woda z kranu nadawała  się do spożycia, musi zostać poddana działaniu temperatury przynajmniej 100 stopni Celsjusza. Takie wygotowanie kranówki ma zapewnić, że zabite zostaną ewentualne szkodliwe substancje czy bakterie. Choć w przegotowywaniu wody nie ma nic złego, to warto wiedzieć, że woda z wodociągów jest bezpieczna. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i może być bardzo tanim sposobem na zaspokojenie pragnienia. Technologia uzdatniania wody w systemach wodociągowych sprawia, że otrzymujemy wodę oczyszczoną, pitną, czyli spełniającą wymogi dotyczące spożywania wody przez ludzi.

woda z wodociągów

Wytyczne dla wody z kranu

Woda wodociągowa nie “otruje” nas, gdyż zanim finalnie trafi do obiegu jest specjalnie oczyszczona – spełnić musi szereg wymagań, aby mogła zostać dostarczona do gospodarstw domowych i zyskać miano wody pitnej. Wymagania te określone są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która sprawuje nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi na zasadach określonych w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Z kolei Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa dokładne wymagania bakteriologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne, a także wszystko to co związane z monitoringiem jakości cieczy i całym nadzorem nad laboratoriami wykonującymi badania jakości wody. Pamiętać należy też o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która również czuwa nad tym, by picie wody z kranu było dla nas bezpieczne. Woda kranowa, podobnie do wody butelkowanej, zawiera w sobie cenne minerały, niezbędne dla naszego zdrowia.

Uwaga na ciepłą wodę

Pewne kontrowersje powstać mogą wokół ciepłej wody z kranu. W przeciwieństwie do wody zimnej, jest ona bardziej narażona na ryzyko ewentualnego zanieczyszczenia. Dlaczego? Chodzi o proces, który przechodzi woda ciepła, zanim wypłynie z kranu. Fakt ogrzewania wody powoduje, że jej trasa wydłuża się. Musi przejść przez urządzenia grzewcze, a te z kolei mogą być skupiskiem metali, będących środowiskiem dla rozwoju bakterii. Chcąc zatem spożywać wodę z kranu, lepiej wybierać wodę zimną, a w przypadku ciepłej wody stosować dodatkowe filtry.

Filtry domowe – dodatkowe zabezpieczenia i lepszy smak

Jeżeli pomimo wszystkich wymogów, które gwarantować mają bezpieczeństwo wody wodociągowej nadal nie mamy zaufania do wody z naszych kranów, warto postawić na dodatkową ochronę w postaci filtrów do wody. Przykładowo, wysokiej jakości filtry węglowe nie tylko działają jako pochłaniacz różnego rodzaju zanieczyszczeń, ale też polepszają jej walory smakowe. Do uzdatniania wody wodociągowej wykorzystuje się m.in. chlor, który odpowiada za charakterystyczny smak wody z kranu, który nie każdy toleruje.

 

Woda z własnej studni – czy jest bezpieczna?

Picie wody z kranu, która za pomocą hydroforu doprowadzana jest z własnego ujęcia, np. ze studni głębinowej,  bezwzględnie wymaga oczyszczania. Własne ujęcie wody omija sieć wodociągową, w której woda pitna podlega kondycjonowaniu i jest odpowiednio uzdatniana. W konsekwencji pijąc nieoczyszczoną wodę ze studni narazilibyśmy się na bardzo poważne zatrucie spowodowane bakteriami, jak również na nadmiar składników mineralnych takich jak żelazo czy mangan.

Woda z kranu jest bezpieczna, o ile mowa o wodzie z systemów wodociągowych, które dbają o uzdatnianie. Jeśli nasza kranówka pochodzi z własnego ujęcia, uzdatnianie wody jest obowiązkowe. W przypadku wody wodociągowej filtry mogą znacznie polepszyć jakość wody, wpływając pozytywnie na jej smak i zapach.