Marnowanie wody nikomu się nie opłaca – ani właścicielom domów, ani… środowisku naturalnemu. Wszystkie technologie, które przyczyniają się do redukcji niepotrzebnego zużycia wody, są dziś w cenie – w sensie dosłownym, a także w wymiarze szerszym – ekologicznym.

Również wymogi UE są w tym zakresie coraz bardziej wyśrubowane – muszą się do nich dostosować firmy działające na rynku technologii związanych z „zarządzaniem” wodą i energią. Energooszczędność to znak naszych czasów, a ci producenci, którzy wyprzedzą trend – wygrywają.

Tak właśnie jest w przypadku światowego lidera – firmy Grundfos, z którą z powodzeniem współpracujemy. Już w 2008 r. Grundfos zainicjował kompleksowy projekt naukowy (Red Wolf Project) mający na celu wdrożenie proekologicznych (zakładających jak największą energooszczędność) rozwiązań pompowych, w coraz większym stopniu zautomatyzowanych i inteligentnych, które na bieżąco kontrolują przepływ wody, w tym również ciepłej, w różnych budynkach.

W ofercie Grundfos znajdziemy najnowocześniejszy typoszereg pomp obiegowych i cyrkulacyjnych bazujący na wcześniej sprawdzonych i cieszących się bardzo dużym uznaniem klientów na całym świecie modeli pomp MAGNA oraz ALPHA2.

Takie inteligentne zarządzanie obiegiem i ciśnieniem wody (w tym ciepłej) powoduje realne zmniejszenie strat, które są charakterystyczne dla starszych układów pompowych (na co dzień nie zdajemy sobie sprawy ile wody marnujemy… w oczekiwaniu na to aż woda płynąca z kranu uzyska satysfakcjonujący nas poziom termiczny).

Badania wykazały, że przeciętna rodzina (3 osoby) zamieszkująca średniej wielkości dom jednorodzinny, może zmarnować nawet kilkanaście tysięcy litrów wody rocznie! Wbrew pozorom takie straty nie są jedynie skutkiem braku uwagi, niedostatecznej jeszcze edukacji ekologicznej, ale powodem może być również konwencjonalna, czy przestarzała, instalacja wodna i grzewcza.

Stąd tak duże znaczenie pomp obiegowych. Stanowią one swego rodzaju „centrum dowodzenia” całego układu pompowego w budynkach – to od jakości i sprawności pompy obiegowej zależy prawidłowe przemieszczanie gorącej wody, bezpośrednio z kotła, do wszystkich urządzeń grzewczych. Efektywna pompa obiegowa to również możliwość optymalizowania ilości ciepła.

Aby uniknąć marnotrawienia wody i energii, konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego systemu recyrkulacji wody użytkowej (ciepłej).

Polecamy szczególnie pompy cyrkulacyjne marki Grundfos (montowane w ciągu dla wody ciepłej). Efektywność pompy polega na tym, że zapewnia ona ciągłą dostępność ciepłej wody w całym systemie – mamy więc pewność, że z naszych kranów zawsze popłynie taka właśnie, „komfortowa”, woda!

Szczególnej uwadze Państwa polecamy najnowocześniejsze i innowacyjne rozwiązania marki Grundfos, czyli pompy typu COMFORT. W katalogu dostępnych produktów znajdziemy m.in. pompy COMFORT PM z funkcją AUTOADAPT. To wyjątkowe w skali całego rynku rozwiązanie, dzięki któremu pompy działają inteligentnie – system weryfikuje wzorzec zużycia wody i dostosowuje do jego wymogów poziom zasilania ciepłą wodą.

AUTOADAPT działa zgodnie ze specjalnym kalendarzem okresowego pobierania gorącej wody. Poziom poboru wody określany jest na podstawie specjalnego czujnika. Moglibyśmy, używając terminologii IT, powiedzieć, że kalendarz działa zawsze w trybie „online”, dlatego jest też automatycznie aktualizowany.

Jakie ma ta technologia przełożenie na pobór wody i energii? Według różnych obliczeń, dzięki zastosowaniu tej wyjątkowej funkcji, można liczyć na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności energii!

Nie musimy niczego samodzielnie uaktywniać, aby włączyć tę funkcję - AUTOADAPT włącza się od razu po uruchomieniu pompy. Co ciekawe, nie tylko „uczy” się zarządzania układem, ale również wykrywa możliwości w zakresie dalszych redukcji poboru gorącej wody w różnych cyklach.

Trudno się dziwić, że pompy Grundfos, w tym zmodernizowane MAGNA3 i ALPHA2, „doczekały” się już milionów instalacji w wielu krajach. Są nie tylko wyjątkowo sprawne, ale również bardzo łatwe w montażu i w eksploatacji.