Zarówno duże i skomplikowane kompleksy basenowe, jak i mniejsze obiekty, muszą na bieżąco korzystać z odpowiednio uzdatnionej wody – co oznacza przede wszystkim wodę bezpieczną pod względem higienicznym i dobrą jakościowo (atrakcyjną dla zmysłów: wzroku, dotyku czy zapachu). Tylko z takiej wody i z takiego basenu będą chcieli korzystać klienci basenów publicznych i hotelowych.

Aby uzyskać taki efekt, konieczne jest m.in. odpowiednie filtrowanie wody basenowej. Oferta rynkowa jest szeroka i różnorodna, na pewno będziemy mogli znaleźć rozwiązania optymalnie dostosowane do naszej inwestycji.

Granimex, współpracując z liderami rynku, proponuje najlepsze filtry, działające zgodnie z normami krajowymi i międzynarodowymi.

Co decyduje o tym jaką metodę filtracji zastosujemy w konkretnym przypadku?

Kluczowe są warunki „wodne”, a więc przede wszystkim rodzaj zidentyfikowanych zanieczyszczeń oraz ich ilość. Filtracja to nic innego jak prosty proces, dzięki któremu zanieczyszczenia zostają zniwelowane przez filtr działający na zasadzie sita.

Bardzo istotne jest użycie filtra z odpowiednim złożem. Stosuje się filtry różnego rodzaju – najczęściej ciśnieniowe i ssące. Nowoczesne filtry zapewniają nie tylko efektywne oczyszczanie wody z różnych zanieczyszczeń, ale są również ekonomiczne w działaniu i nie generują niepotrzebnych kosztów.

Zbudowane są z wytrzymałych materiałów, dzięki czemu mogą służyć (przy odpowiednim serwisie) przez co najmniej kilka, a nawet kilkanaście lat. Zazwyczaj są to urządzenia o ergonomicznym kształcie, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca, wiele z nich można złożyć bezpośrednio na miejscu.

Skuteczność działania filtra można ocenić m.in. poprzez obserwację przepływu wody – jeśli jest równomierny i w miarę dynamiczny, oznacza to, że filtr funkcjonuje tak jak powinien i nie będzie powodował strat energetycznych.

W katalogach filtrów znajdziemy zarówno filtry jednowarstwowe, jak i takie, które mają więcej warstw. Są to w głównej mierze filtry piaskowe. Wykonane są z polietylenu albo z poliestru (te drugie są zdecydowanie bardziej warte polecenia, ze względu na większą wytrzymałość). W ofercie największych producentów filtrów znajdziemy m.in. filtry z: piaskiem kwarcowym, a także z materiałem będącym połączeniem tego rodzaju piasku z węglem aktywnym. Dostępne są także rozwiązania bazujące na hydroantracycie (węglu antracytowym).

Filtry piaskowe (ciśnieniowe) to najpopularniejsze produkty tego rodzaju – cieszą się uznaniem klientów przede wszystkim dlatego, że są sprawdzone i łatwe w obsłudze, są też odporne na zniszczenia i potrzebują niewielu zabiegów, aby z powodzeniem spełniać swoją rolę przez lata. Tak naprawdę najistotniejsze jest odpowiednio częste płukanie filtrów.

Filtracja, to jak już zaznaczyliśmy wyżej, proces tyle prosty, co zarazem wykazujący się bardzo dużą skutecznością. Jak to wygląda w praktyce? Woda do filtra dostaje się dzięki systemowi rur – płynie przez nie z odpowiednią dynamiką, następnie „wyhamowuje” na złożu filtrowym, dzięki temu zanieczyszczenia zostają wychwycone przez złoże. Płukanie filtra powoduje, że osadzone na piasku zanieczyszczenia zostają bezpiecznie odprowadzone do kanalizacji.

 

Producenci filtrów oferują urządzenia różnych klas – wszystkie są efektywne w działaniu, jednak niektóre nie nadają się do różnych rodzajów wody czy obiektów basenowych.

Najwyższą jakością i jednocześnie trwałością charakteryzują się filtry klasy Prestige, ponadstandardowe rozwiązania zapewniają także filtry klasy Premium, solidne w działaniu są też najpopularniejsze filtry typu Standard. W basenach publicznych stosuje się natomiast odpowiednie filtry z linii Public.

Do basenów kąpielowych warto polecić filtry poliestrowe, laminowane i dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Takie filtry mogą działać bez większych problemów nawet kilkanaście lat. Należy jednak pamiętać o właściwym serwisie – niezbędna jest odpowiednio częsta wymiana piasku (raz na rok, maksymalnie – do 2 lat).

Filtry sprawdzające się w basenach kąpielowych mają różną konstrukcję, niektóre są wykonane jako jedna całość (zbiornik wraz z podstawą) dzięki czemu zyskują na stabilności i funkcjonalności, inne modele wyróżniają się także grubszymi ścianami albo szczególną konstrukcją poszczególnych części, dzięki czemu w większym stopniu nadają się do basenów zlokalizowanych w halach.

Klienci mogą również wybierać między filtrami z dnem dyszowym albo krzyżowym, filtrami do stosowania z różnymi rodzajami wód (niektórych nie można stosować w przypadku wody słonej). Szczególnym rodzajem filtrów (o szerokim zastosowaniu) są filtry wykonane z wysokiej klasy żywic i włókna szklanego.

Zanim zdecydujemy się jaki rodzaj filtrowania wybrać, warto skonsultować tę decyzję ze specjalistami – jako firma z wieloletnim doświadczeniem rynkowym, oferujemy nie tylko realizację projektów basenowych, ale również profesjonalne doradztwo.