Celem każdej dezynfekcji jest skuteczne pozbycie się organizmów patogennych (żywych i przetrwalnikowych), a także przeciwdziałanie ponownemu ich namnażaniu w uzdatnianej wodzie. Mikroorganizmy, które nie poddały się do końca wcześniej wykonywanym „zabiegom”, czyli nie zostały skutecznie usunięte z wody wraz z zawiesinami (w procesach sedymentacji i filtracji) muszą być zniwelowane za pomocą różnych technik dezynfekcyjnych.

Po to właśnie stosuje się metody fizyczne i chemiczne dezynfekcji. Do tych pierwszych zaliczamy m.in.: gotowanie, pasteryzację, ultradźwięki, promieniowanie gamma, ultrafiltrację oraz naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Gotowanie i pasteryzacja są oczywiście stosowane w warunkach domowych (również w przemyśle spożywczym), ale nie byłyby odpowiednio skuteczne np. w układach wodociągowych.

Nadal szczególną popularnością cieszy się dezynfekcja chemiczna (głównie z powodów finansowych). Polega na wprowadzaniu do wody substancji niszczących drobnoustroje. Skuteczność tej metody uzależniona jest od kilku czynników, w tym przede wszystkim od: składu fizykochemicznego wody, rodzaju oraz ilości użytych środków, „nagromadzenia” bakterii w wodzie i ich rodzaju. Najczęściej stosowaną metodą jest chlorowanie (korzysta się też m.in. z bromu i jodu).

Dezynfekcji chemicznej nie możemy jednak nazwać optymalną, ani zupełnie obojętną dla środowiska. Bez wątpienia metodą dezynfekcji wartą szczególnego polecenia jest dezynfekcja UV.

To w pełni ekologiczna technika, która jest niezwykle efektywna (bez konieczności używania syntetycznych środków chemicznych). Stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed groźnymi bakteriami oraz ich namnażaniem.

Dezynfekcja przeprowadzona dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu zapewnia optymalne bezpieczeństwo mikrobiologiczne wody uzdatnianej w różnych celach: „domowych”, ale przede wszystkim w różnego rodzaju procesach produkcyjnych, gdzie jakość wody decyduje o bezpieczeństwie (dla ludzi i środowiska). Tego rodzaju dezynfekcja stosowana jest jako jeden z etapów np. przy eliminacji jednej z najgroźniejszych bakterii rozwijających się w środowisku wodnym – Legionelli.

W jaki sposób przeprowadzana jest dezynfekcja UV? Technika nie jest skomplikowana – w tym celu używa się specjalnych lamp (rtęciowych wysokociśnieniowych albo kwarcowych lamp argonowych niskociśnieniowych). Metoda ta sprawdza się najlepiej, jeśli tego rodzaju interwencji ma być poddana stosunkowo niewielka ilość wody (w pełni klarownej).

Nie jest to metoda tania, ale niezwykle skuteczna – promienie UV emitowane z lampy nie dają szans na przeżycie bakteriom, pierwotniakom, jak i wirusom. Tajemnicą sukcesu, czyli prawidłowo przeprowadzonej dezynfekcji z wykorzystaniem profesjonalnych lamp, jest odpowiednio dobrana dawka promieniowania.

Firma Granimex, od ponad dwudziestu lat aktywna na rynku uzdatniania wody, oferuje Państwu również ten rodzaj dezynfekcji. Możecie liczyć na dostosowanie technologii do konkretnych warunków, związanych z Waszą inwestycją. Nasi specjaliści skrupulatnie przeprowadzą wszystkie niezbędne pomiary i zrealizują cały proces dezynfekcji za pomocą najlepszych, dostępnych na rynku sterylizatorów (lamp) UV i świetlówek (promienników) UV.

Zanim zdecydujesz się na zastosowanie jednej z metod dezynfekcji wody, skorzystaj z naszego profesjonalnego doradztwa i wybierz technikę najlepiej dostosowaną do Twoich potrzeb!